Generální tajemnice EOK Bernadette Ségol navštívila Prahu

Generální tajemnice Evropské odborové konfederace Bernadette Ségol navštívila 10. června 2013 Prahu. Před setkáním s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou vlády Petrem Nečasem se zúčastnila jednání rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je členskou organizací EOK.

Cílem její cesty bylo před nadcházející Evropskou radou 27. - 28. června, která se zaměří na sociální rozměr Hospodářské a měnové unie, resp. celé EU, což je klíčové téma pro EOK, osobně informovat o postoji evropských odborů.

Evropská odborová konfederace věnuje tématu mimořádnou pozornost a opakovaně představila svá stanoviska a své konkrétní návrhy k obnovení růstu, ke snižování nezaměstnanosti a k budování spravedlivější EU. EOK přivítala rozhodnutí Evropské rady vydat cestovní mapu k sociálnímu rozměru a požaduje, aby prostoupil všechny oblasti politik. Současná situace vyžaduje podle EOK změnu „kurzu“ a strategií, a proto se obrací na vedoucí představitele členských států, kteří budou rozhodovat o těchto zásadních otázkách na červnové Evropské radě, aby návrhy EOK zohlednili.

Po jednání rady ČMKOS na následném brífinku B. Ségol mj. řekla: „Přijela jsem do Prahy, abych podpořila myšlenku sociální dimenze, kterou proklamuje EOK a která by měla být hlavním cílem EU. Na zasedání Evropské rady bychom chtěli zástupcům vlád sdělit, že pracující nepřijmou představu EU jako společenství volného trhu bez přívlastků, které bere lidem práci. Měli by naše sdělení brát velmi vážně, protože již v příštím roce se uskuteční volby do Evropského parlamentu a občané budou mít možnost hlasovat pro takovou Evropu, jakou si skutečně přejí,“ zdůraznila B. Ségol.

Evropská odborová konfederace je sociálním partnerem EU, zastupuje zájmy kolem 60 miliónů členů odborů zemí EU, ESVO a některých dalších zemí.

Zdroj: foto: rrok