Setkání s prezidentem Milošem Zemanem

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek 21.8.2014 v odpoledních hodinách  setkal s vedením ČMKOS a představiteli odborových svazů.

 

 „Pan prezident Zeman je prvním prezidentem v novodobé historii České republiky, který ne jednou, ne nahodile, ale pravidelně se setkává se zástupci zaměstnanců, s odboráři. A my si toho velmi ceníme,“ řekl na tiskové konferenci předseda ČMKOS Josef Středula.

 

Témata

Intervence ČNB

Odboráři odmítají kroky ČNB k oslabení kurzu koruny, kdy bylo slibováno, že tak vznikne 30.000 nových pracovních příležitostí.

„Nevíme o žádné pracovní příležitosti, která by vznikla z titulu zhoršení kurzu koruny. Podle našeho soudu má český občan právo na jiný směnný kurz, který se zdaleka neblíží kurzu 28 Kč za euro při případné směně. My si myslíme, že český zaměstnanec pracuje daleko lépe a intenzivněji, než aby přepočet jeho platu byl 750 až 800€. My prostě nechceme jít s holým pozadím do eurozóny. My si to nepřejeme a dáváme jednoznačně tuto skutečnost najevo, protože si myslíme , že to si čeští občané nezaslouží. Myslíme si, že výplaty českých občanů budou spíše mezi 1400 a 1500 €. Tam si myslíme, že je reálná skutečnost a to si, podle našeho soudu, zaslouží lidé v České republice. ČNB by měla myslet nejenom na prospěch, který sleduje, ale také na prospěch občanů ČR, pro které tu nebohatost připravuje,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

Agenturní zaměstnávání

Z této formy zaměstnávání pracovníků se stává závažný problém na trhu práce, protože se stává dumpingem v této oblasti a začíná vytěsňovat standardní formy zaměstnávání. Představitelé odborů poskytli konkrétní příklady. Prezident přislíbil spolupráci a požádal o poskytnutí dodatečných informací, aby se problémem mohl lépe seznámit.

Služební zákon

„Podle našeho soudu dohoda koalice o služebním zákonu nevypovídá o snaze o depolitizaci české státní správy. Opak je v tomto případě pravdou.“ „Jestli někdo v tomhle případě prohrál, tak je to občan České republiky,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

Dozorčí rady

Možnost spolurozhodování účastí zaměstnanců v podnikových radách akciových společností může, podle odborářů, sehrát stabilizační roli .Je tak možné dohlédnout, aby z firem neodcházely finanční prostředky, které lze použít na jejich rozvoj a nutné investice.

Sankce proti Rusku

Odboráři se s prezidentem shodli na odmítavém stanovisku k sankcím v rusko-ukrajinském konfliktu.

„V České republice se zatím velmi málo diskutuje o tom, jak bude vypadat ČR, pokud sankce budou trvat např. jeden rok.“ „Může to mít velmi závažné dopady do české ekonomiky.“ „My jsme u pana prezidenta řekli, že jen amatér si mohl myslet, že vyhlášené sankce nebudou mít odpověď z Ruské federace,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

Zdroj: ČMKOS, Novinky Foto: RRok

Záznam tiskové konference po jednání Rady ČMKOS s prezidentem ČR Milošem Zemanem