Setkání s předsedou Senátu

Předseda Senátu Milan Štěch přijal 11.7.2014 k pracovnímu jednání šéfy odborových svazů největší odborové ústředny v zemi. Jednání bylo velice vstřícné a přátelské, což je dáno i tím, že Milan Štěch sám řadu let vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) a jak sám uvedl, srdcem je stále odborář.

 

Témata

Platy

Odbory nekompromisně trvají na tom, aby platy státních zaměstnanců vzrostly od 1. listopadu tohoto roku skutečně o dohodnutá 3,5 procenta. „Obáváme se, že růst platů nebude spravedlivý a platy řadových státních zaměstnanců se ve skutečnosti zvýší jen o procento a že si ze slíbené částky na zvýšení platů přilepší jen některé profese a pracovníci. To je pro nás naprosto nepřijatelné a v krajním případě jsme připraveni zorganizovat na podzim protestní akce, pokud nedostanou příští rok přidáno všichni státní zaměstnanci o celá 3,5 procenta. Předseda Senátu Milan Štěch požadavky odborů podporuje a bude podporovat i nadále.

O zajištění dostatečného množství financí na růst platů chtějí odbory s vládou jednat koncem července na tripartitě. Téma chtějí probrat i při diskusi o státním rozpočtu začátkem září. Ministryni práce předáci požádali, aby jim zprostředkovala schůzku se šéfem resortu financí.

Omezení prodejní doby o svátcích

Předseda ČMKOS Josef Středula ocenil snahu Milana Štěcha a jeho kolegů ze Senátu, kteří předložili návrh na omezení prodejní doby ve svátcích. Označil návrh za vstřícný kompromis směrem k zaměstnancům obchodů. Zejména velké obchodní řetězce však jakoukoliv regulaci odmítají, přestože návrh je mírným kompromisem a nepočítá s uzavřením obchodů v neděle nebo všechny svátky, ale jen v sedmi vybraných dní v roce.

Zaměstnanecké benefity

Odboráři také informovali předsedu Senátu o snaze ministerstva financí zrušit zvýhodnění zdanění zaměstnaneckých benefitů. Přestože vláda nakonec ustoupila a souhlasila se zachováním stávajícího stavu, požádal Středula senátory, aby urychlili legislativní cestu zákona, který tuto oblast upravuje. Hrozí podle něj obstrukce některých opozičních poslanců, které by mohly zkomplikovat včasné přijetí tohoto zákona.

Dalšími tématy jednání byla například novela obchodního zákoníku a také obsazování dozorčích rad firem, kde předseda Senátu a také sociální demokracie jako vládní strana požadují, aby byla uzákoněna povinnost obsazovat dozorčí rady třetinou členů z řad zástupců zaměstnanců firem.

Josef Středula pozval Milana Štěcha na zasedání Sněmu ČMKOS, který se uskuteční 27. listopadu, na kterém bude slavnostně vzpomenuto, že letos uplyne 25 let od generální stávky vyhlášené a organizované odbory, která definitivním způsobem rozhodla o změně politického systému v této zemi.

Předseda Senátu pozvání přijal a vyzval odboráře, aby nyní, kdy vláda i politické strany chtějí s odbory jednat, se je snažili přesvědčit k větší politické odvaze. „Pokud bude každoročně odtékat z této země kolem 300 miliard korun ze zisků zahraničních firem působících v Česku a pokud nedojde k pravidelnému zvyšování mezd a platů zaměstnanců, nemáme šanci dohnat v dohledné době životní úroveň občanů vyspělých Evropských zemí. Politici by měli mít větší odvahu k rychlejšímu přidávání. Je potřeba, aby ministr financí peníze na růst platů našel,“ uzavřel Milan Štěch dnešní setkání odboráři.

Zdroj a Foto: Sondy