Demonstrace 27.3.2012

 

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR varuje: dosud běžné poskytování zdravotní péče bude nevídaným způsobem omezeno, což tvrdě postihne pacienty, zaměstnance i další občany a jejich rodiny. VÁS TAKÉ! Braňme se včas!

 

Ministerstvem zdravotnictví navrhované nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotní péče se pro laickou veřejnost málo srozumitelným termínem „garance dostupnosti péče“ snaží vyvolat dojem, že nyní občan dostane záruky – garanci – lepšího zajištění péče než dosud, že odpadnou kritizované čekací lhůty, do systému se vnese pořádek a spravedlnost. Opak je pravdou!

 

Chystané nařízení vlády je hlavně právním podkladem k drastickému omezení stávajícího počtu nemocnic, odborných ambulancí i ordinací praktických lékařů!

Garanci dostupnosti zdravotní péče posuďte na následujících příkladech sami.

 

Na základě vládního nařízení bude vše v pořádku, pokud zdravotní pojišťovna pacientovi zajistí:

- praktického (dříve obvodního) lékaře, dětského lékaře, zubaře a gynekologa ve vzdálenosti do 40 minut jízdy autem! To v praxi znamená, že bude vše v pořádku, pokud bude váš nejbližší lékař bude i 50 kilometrů daleko, protože to lze ujet za 40 minut! Tak daleko budete moci mít lékaře, za kterým pojedete se střevní chřipkou, vysokou teplotou, zimnicí… Tak daleko pojedete s plačícím dítětem s vysokými horečkami, tam s ním budete v dalších dnech jezdit na kontroly! Tam budete pravidelně jezdit pokaždé, když budete potřebovat napsat recept na léky, které musíte pravidelně brát!

V některých okresech tak bude možné zrušit lékaře úplně, protože do 40 minut stihnou lidé vždy dojet někam do sousedního okresu! A přitom bude všechno úplně v pořádku!

Že takové cesty neumožňuje stále omezované autobusové a vlakové spojení? Že nemáte dost peněz na to, abyste si tak daleké cestování hradili? To opravdu vládu nezajímá, to je váš problém!

 

- pokud váš zdravotní stav bude vyžadovat péči v nemocnici na chirurgii, interně, gynekologii a porodním oddělení nebo na oddělení ARO, stačí, když toto oddělení bude do 45 minut jízdy autem.

 

- když budete potřebovat nemocniční péči pro dítě, může být vzdálená až 75 minut jízdy autem. S nemocným dítětem tedy budete možná muset jet až do vedlejšího kraje!

 

- kardiochirurgie, neurochirurgie, cévní a hrudní chirurgie, onkologie a náhledná lůžkové péče budou moci být do 180 minut jízdy autem. Tedy do tří hodin! V tom případě budou v celé republice stačit maximálně dvě nemocnice! Vždyť podle oficiálního plánovače tras na webu je to třeba z Hranic na Moravě do Prahy jen 167 minut jízdy.

 

Nově se stanoví také časový nárok na poskytovanou léčbu:

- náhrada kyčelního a kolenního kloubu - do 1,5 roku (78 týdnů)

- operace šedého zákalu - do půl roku (26 týdnů)

- mamografický scerning do dvou měsíců (8 týdnů)

- ostatní plánovaná hrazená péče, včetně onkologické!!! - 26 týdnů .

 

Odbory s návrhem nesouhlasí a požadují jeho zásadní přepracování!

Ministerstvo zdravotnictví ale na odborné připomínky, a to nejen odborů, nereagovalo. Proti připravované vyhlášce, která ohrožuje pacienty i zaměstnance, se proto spojil OS zdravotnictví a sociální péče ČR, podporovaný ČMKOS, s Národní radou osob se zdravotním postižením, Českou lékařskou komorou, Lékařským odborovým klubem, Svazem pacientů, Radou seniorů a iniciativou ProAlt a společně v úterý 27. března pořádají demonstraci v Praze před Ministerstvem zdravotnictví.

 

Pokud vám není lhostejná budoucnost českého zdravotnictví a vaše pracovní místo, přijďte v úterý 27. března 2012 na Palackého náměstí v Praze! Demonstrace začíná pět minut po dvanácté!